Beroepsnamen toen en nu

Beroepsnamen toen en nu
Schoenmaker

Schoenmaker

Volgens het Meertens Instituut kwamen er in Nederland in het jaar 1947, ongeveer 13 personen voor die de naam Kersemaker droegen. Anno 2007 waren dit minder dan 5.

Een kersemaker heeft niets van doen met kersen, maar de naam verwijst naar het Nederlandse en Vlaamse hoogmiddeleeuwse beroep van kaarsenmaker. Iemand met de familienaam Kersemaker kan met recht fantaseren over een voorouder die bijenwas tot een kaarsen omtoverde.

De naam Kersemaker komt zoals gezegd in Nederland zo goed als niet meer voor. Zo zijn er meer familienamen te noemen die uitgestorven lijken. Ook zijn er oude familienamen die in een modern jasje zijn doorgegeven.

Reveil van uitgestorven beroepsnamen
Slikeman (iemand die slijk/modder verwerkt) is een naam die in Nederland en Vlaanderen in de 13e en 14e eeuw is aangetroffen en niet meer voor lijkt te komen. Terwijl de moderne variant van deze naam – Slijkman nog wel gedragen wordt. Voor de naam Ketelboetre (ketellapper) is hetzelfde te zeggen. Ketellapper daarentegen leeft nog in volle glorie voort.

Middeleeuwse beroepsnamen die nog steeds voorkomen
Pistor, de hoogmiddeleeuwse benaming voor bakker, Mesmaker (messenmaker), Hoetman (hoedenkoper) en Wart (Waard).

Joodse beroepsnamen
Vele Joden kozen ook voor een familienaam welke hun beroep vertegenwoordigde. Zo kom je Diamantenslijpers tegen, Pruijkemakers, Koopmannen, Goudsmeden en Voorzangers.

Hedendaagse beroepsnamen
De meest voorkomende hedendaagse beroepsnamen zijn nog altijd Bakker, Schoenmaker, Molenaar, de Graaff, Visser, Smit en Meijer.

Kent u nog meer beroepsnamen?

Opmerkingen

Het e-mailadres wordt privé gehouden en wordt niet weergegeven.

  • Jan Corbey

    juli 25, 2012

    l.s helaas lijkt het instituut Familienamenbank bij het Meertensinstituut wegbezuinigd en naar het CBG verhuisd te zijn.Van het onderwerp Beroepsnamen ken ik alleen een verzamelde beroepsaanduidingen in het boek van J.B.Glasbergen in 2004 uitgegeven bij Veen onder isbn 9020404598. Daarin is een bronvermelding naar andere schrijvers over dit onderwerp.

  • Denie

    juli 25, 2012

    Bedankt voor uw bericht en toelichting.

  • geert de jong

    juli 25, 2012

    Mijn grootmoeder droeg de naam Sleef. geboorteplaats Franeker. Wij hebben wel gezocht, maar de naam schijnt niet meer voor te komen. Wel als Sleefstra.
    Wie weet daar meer van ?

  • G.E. Gersonius-de Vries

    oktober 24, 2014

    mijn zwager had als achternaam Bindbeutel,
    wie weet waar dit vandaan komt ?

  • Jef Bernard

    oktober 24, 2014

    De familienaam van mijn schoonmoeder is Stoelwinder.
    een naam die nagenoeg alleen in Friesland voor komt.
    De oorsprong van deze naam is afgeleid van het beroep stoelenmatter. Tijdens mijn onderzoek van de familie Stoelwinder ben ik tot circa 1725 gekomen vwb. de naam. Bij de naamregistratie op last van Napolion in 1812 is het ook niet geregistreerd. Ik denk dat hij er van uit ging dat iedereen hem als zodanig kende als “Stoelwinder” dus registratie niet nodig was.
    Bekende personen Stoelwinder zijn de filmer, beeldhouwster in Beets en de beroemde professor Just Stoelwinder in Australië.