Toch een vraagje betreffende dit boek: tot welk jaartal gaat het terug? Mijn belangstelling gaat uit naar adellijke families van voor 1500 en nog vroeger.
Tip: Stamboek van aanzienlijke Nederlandse families met genealogische aantekeningen
- Door admin


Een interessante genealogische bron voor stamboomonderzoek is “Stam- en wapenboek van aanzienlijke Nederlandsche familiën, met genealogische en heraldische aanteekeningen”, van A.A. Vorsterman van Oijen.

Stam-en Wapenboek van aanzienlijke Nederlandse Familiën met genealogische en heraldische aanteekeningen', A.A. Vorsterman van Oijen.
Deze 3-delige publicatie, is in 1885 in Groningen uitgegeven door J.B. Wolters. Het werk is rijkelijk versierd in zwart en goud en bevat ruim 1250 pagina’s aan genealogieën van vooraanstaande families in Nederland. Verspreid over de volumes vind u 624 familiewapens afgebeeld op 104 platen.
Eén van de besproken families is de familie Piper.
Johan Piper geboren in Zweden, was luitenant-kolonel bij de landgraaf in Hessen-Kassel. Hij trouwde met Anna Willemson (weduwe van Pieter Hop), waaruit drie kinderen kwamen: Gerard, Berend en Coenraad Piper.
Laatstgenoemde Coenraad is geboren in Zweden en overleden in Nijmegen op 10 Jan 1657. Hij huwde Catharina Lucretia de Haene en kreeg acht kinderen:
- Anna Maria Piper x Anthonie Wijntjes (majoor te Deventer)
- Gerard Piper brigadier, kolonel cavalerie H.H.M. (+Nijmegen, 15 Maart 1698) x (1) Margaretha Kuysten, hieruit 4 kinderen, x (2) Margaretha Repelaer (1655-1727)
- Anthony Piper ritmeester (+bij slag van Ramelies, 23 Mei 1706) x Arnolda Hessels, hieruit 11 kinderen
- Johan Piper luitenant-kolonel (*Nijmegen, 14 Maart 1655 – gesneuveld in Badajoz, Portugal, 14 Okt 1705) x Clara de Voogt, hieruit meerdere kinderen.
- Hendrik Piper, majoor (+’s-Hertogenbosch) x Catharina Tulleken, hieruit 3 kinderen
- Louis Piper, schepen van Tiel en Zandwijk, rentmeester van Tiel x Johanna Hedwig Cock, hieruit 6 kinderen.
- Steven Piper, cornet x Cornelia Brants, hieruit 7 kinderen
- Catharina Piper (+Nijmegen, Okt 1742)
Bovengenoemde Hendrik Piper, majoor in het regiment van de baron van Reede van Althone, nam de persoon die een aanslag pleegde op het leven van Willem III, gevangen.
De werken zijn voorzien van een naamindex en zijn in alfabetische volgorde uitgegeven. Families waarvan de geslachtsnaam begint met een Z vind u in het 3e deel.
In diverse archieven zijn exemplaren van deze publicatie te vinden. In de studiezaal van het Stadsarchief van Amsterdam bevinden zich alle 3 delen ter inzage.
Wilt u een complete set van 3 delen, bemachtigen dan maakt u een grote kans bij een antiquariaat.
Behoort uw familie tot de 624 aanzienlijke families beschreven in “Stam- en wapenboek van aanzienlijke Nederlandsche familiën, met genealogische en heraldische aanteekeningen”, van A.A. Vorsterman van Oijen?
Paul Christiaan Smis
november 25, 2014
Een genealoog kan niet zonder dit boek. Het is op DVD te krijgen bij het CBG. Op die DVD staan dan bovendien:
– Nederland’s Adelsboek( 1903-1987)
– Nederland’s Patriciaat (1910-1997)
– Wapenboek van den Nederlandschen Adel (J.B. Rietstap)
Al deze boeken behoren tot de standaarduitrusting.
Het voordeel van een DVD boven een papieren exemplaar is, dat je alle boeken in een paar seconden kunt doorzoeken met Adobe. Het papieren exemplaar kun je dan in de kast hebben omdat je zo verliefd bent op het fraaie drukwerk.